banner

Misioni i “shėndeti fėmijėror” / femijetislam.com

DĖRGIMI I FĖMIJĖVE NĖ KOPSHT UL RREZIKUN E LEUKEMISĖ

Cfare duhet te dine prinderit?


Nje analize e 14 studimeve te fundit nxjerr ne pak se femijet qe shkojne ne kopesht kane 30% me pak shanse qe te kene leukemi. Analiza forcon idene qe femijet qe ekspozohen me infeksionet e zakonshme ne fazat e para te femijerise, fitojne imunitet nga semundjet.
Studimi u paraqit tek konferenca “Shkaqet dhe parandalimi i Leukimise tek femijet”, e zhvilluar ne Londer.
Si shpjegohet qe femijet qe rriten ne grupe sociale kane me pak shance per tu semurur?
Ky fakt eshte verejtur ne shkalle me te medha ne rastet e astmes apo diabetit, femijet qe rriten ne grupe qe te vegjel ekspozohen me infeksione dhe sistemi i imunitetit forcohet. Femijet qe rriten ne izolim ne ambjente “sterile”, kane nje sistem imunitar qe nuk eshte stervitur dhe kesisoj mbetet me pak i zhvilluar.


Misioni i “shėndeti fėmijėror” / femijetislam.com

Copyright: © Sena Spahiu / Lejohet kopjimi dhe shpërndarja e çdo materiali /